Wybór notebooka, na co zwracać uwagę? PDF Drukuj Email
Wpisany przez Karol   
piątek, 05 lutego 2016 11:59

W dzisiejszych czasach wybór sprzętu elektronicznego jest ogromny i producenci niemal zalewają nas coraz to nowszymi urządzeniami i technologiami.


Przy zakupie nowego komputera rzadko kiedy zwracamy uwagę na drobne szczegóły, które mogą okazać się najistotniejsze. Często głównym kryterium wyboru ostatecznie okazuje się wygląd i zachwalenie konkretnego modelu przez sprzedawcę. 


Komputer po wyjęciu z pudełka ze świeżo zainstalowanym systemem operacyjnym prawie zawsze będzie działał bez zarzutu i będziemy z niego zadowoleni. Jednak z upływem czasu na komputerze zainstalujemy dodatkowe programy, dodatki, wtyczki i system może znacznie spowolnić. Dzieje się tak za sprawą oprogramowania oraz wydajności sprzętu (parametrów technicznych), które okazują się zbyt słabe. Warto wówczas przed zakupem określić się, do czego komputer będzie służył i szukać modeli z konkretnymi podzespołami.


I tak można sklasyfikować kilka podstawowych grup parametrów do danych zadań, które przy odpowiednim użytkowaniu (pobieraniu plików z zaufanych źródeł, z włączoną ochroną antywirusową, itp.) nawet po długich latach będą wystarczające. Do najprostszej pracy biurowej (obejmującej przeglądanie podstawowych stron internetowych, obsługę programu Office, oglądania filmów w rozdzielczości HD, słuchania muzyki) wystarczy notebook z podstawowymi podzespołami, np.:


Procesor Intel Celeron N2840 lub Intel Pentium N3700
Pamięć operacyjna minimum 4GB RAM
Karta graficzna zintegrowana z układem Intela
Dysk twardy HDD
Matryca LED
Napęd optyczny

altDla bardziej wymagających użytkowników biurowych lepszym rozwiązaniem będzie następująca specyfikacja:


Procesor Intel serii i3 generacji 4. i wzwyż
Pamięć operacyjna minimum 4GB (optymalnie 8GB)
Karta graficzna dedykowana
Dysk twardy HDD (opcjonalnie hybrydowy dysk HDD+SSD lub dysk SSD)
Matryca matowa LED (brak refleksów przy używaniu w nasłonecznionych pomieszczeniach oraz na zewnątrz)
Napęd optyczny

altDla osób pracujących i wykorzystujących w większym stopniu zasoby komputera (np. programy graficzne, specjalistyczne oprogramowanie, wiele dokumentów na raz, itp.) oraz dla studentów, którzy oprócz komputera do pracy, uruchamiają także mniej wymagające gry; parametry powinny kształtować się następująco:


Procesor serii Intel i5 lub i7 generacji 4. i wzwyż
Pamięć operacyjna powyżej 8GB
Karta graficzna dedykowana z pamięcią własną minimum 2GB
Dysk hybrydowy HDD+SSD lub dysk SSD oraz opcjonalnie drugi dysk HDD na dane
Matryca LED o rozdzielczości fullHD (1920x1080)

altDla prawdziwych maniaków gier komputerowych stworzone zostały specjalne linie komputerów gamingowych i posiadają one:


Procesor serii Intel i7 z podkręconym taktowaniem
Pamięć operacyjna od 16GB wzwyż
Podwójna dedykowana karta graficzna lub zaawansowana pojedyńcza karta graficzna z pamięcią własną powyżej 2GB
Dysk twardy SSD oraz dodatkowy dysk na dane
Matryca LED o rozdzielczości fullHD (1920x1080)
Zaawansowane chłodzenie
Podświetlana klawiatura
Wzmocniona obudowa


Na co warto również zwracać uwagę?


Na pewno ważną kwestią jest stabilność i wytrzymałość obudowy. Często też głównym kryterium będzie bateria oraz waga urządzenia, zwłaszcza w przypadku, jeśli komputer faktycznie ma być mobilnym urządzeniem i towarzyszyć właścicielowi na każdym wyjeździe lub spotkaniu. Warto również zwrócić uwagę na technologię wykonania matrycy; w przypadku częstej pracy np. na zewnątrz, warto wybrać powierzchnię matową, która pochłania światło, które z kolei błyszcząca będzie odbijać i obraz będzie nieczytelny.


Oczywiście to tylko podstawowe wskazówki przy wyborze notebooka. Dla niektórych jest to z pewnością prosty wybór, ale znajdą się i tacy, dla których jest to poważna decyzja, niemal jak z kupnem samochodu, który ma dobrze służyć przez lata.


W wyborze odpowiedniego sprzętu IT z chęcią pomogą pracownicy firmy SOFTib, znajdującej się w Raciborzu przy ulicy Klasztornej 12.

Serdecznie zapraszamy!

alt

Poprawiony: piątek, 04 marca 2016 10:32